
Život s úsměvem
Kontryhel
Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris Bus, non L.) je léčivá rostlina z čeledi růžovitých. Kontryhel obecný je souborný název pro několik desítek velmi podobných a systematicky často problematických druhů, z nichž nejběžnější je kontryhel žlutozelený (A. xanthochlora), kontryhel holý (A. glabra) a kontryhel pastvinný (A. pastoralis).
Je to vytrvalá bylina s dlouhým oddenkem, pokrytým zbytky odumřelých listů, z něhož vybíhá bohatá přízemní růžice dlouze řapíkatých, poměrně tuhých, v obrysu ledvinitých 9-11laločných listů, které jsou svrchu lysé, na spodní straně a řapících ochlupené, v mládí charakteristicky řasnatě složené podél hlavních žilek. Lodyha je 10 až 30 cm vysoká, vystoupavá až přímá a v horní části větvená. Drobné žlutozelené kvítky tvoří koncová vrcholičnatá květenství podobná klubku. Květy jsou pravidelné, oboupohlavné, se čtyřmi kališními i korunními lístky. Tyčinky jsou také čtyři, jeden pestík dozrává po oplození v nažku, uzavřenou v češuli. Kvete vytrvale od května do září.
Výskyt
Je velmi hojně rozšířen od nížin do hor na loukách, pastvinách, travnatých návsích, prameništích, ve světlých vlhčích lesích, u cest a potoků. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, v mírné a severní Asii a ve východní části Severní Ameriky. Na jih zasahuje až na Kavkaz a do Himálaje, na severu do Grónska.
Účinky
Účinnou drogou je nať nebo listy (Herba resp. Folium alchemillae), obsahující 6-8 % hydrolyzovatelných tříslovin, hořčiny, silice, stopy kyseliny salicylové, vitamín C a další. Kvetoucí nať nebo listy se sbírají od května do září a suší se běžným způsobem ve stínu, co nejrychleji a ve slabých vrstvách, poněvadž droga je velice choulostivá, snadno se zapaří a suchá je naopak velmi drobivá. Suchá má původní zbarvení, je bez pachu a má svíravou nahořklou chuť. Drogu znehodnocují především jinak zbarvené části a cizí organické příměsi.
Dříve byl kontryhel považován za důležitou, v lidovém léčitelství často používanou rostlinu především proti:
- průjmům
- střevním katarům
- při silné menstruaci
- špatném trávení
- nadýmání
- katarech dýchacích cest
- plicní tuberkulóze
- žaludečních vředech
- cukrovce
- vodnatelnosti,
- jaterních a ledvinových chorobách
- zánětech močového měchýře
- krvácení a k posílení dělohy před porodem.
Zevně se používal k omývání špatně se hojících ran, ekzémů, bércových vředů, ke kloktání při zánětech dutiny ústní a k výplachům při krvácení z nosu a výtocích. Význam mu přikládali také středověcí alchymisté, kteří při hledání zlata a "kamene mudrců" používali tzv. nebeskou rosu - kapky vody, nápadně se třpytící na listech kontryhele. Svědčí o tom i rodový název Alchemilla.
Dodnes se v lidovém léčitelství používá jako svíravý prostředek při průjmech, při silné menstruaci a preventivně k potlačení klimakterických příznaků. Má i mírný protikřečovýa močopudný účinek. Je také součástí metabolických čajových směsí používaných při redukční dietě. Vnitřně se používá zápar ze dvou čajových lžiček řezané drogy na šálek, který se po 10 min. zcedí. Pije se neslazený dvakrát denně. Při silné a bolestivé menstruaci se doporučují dva šálky záparu denně v druhé polovině cyklu. K zevnímu použití slouží buď zápar nebo odvar z dvojnásobného množství drogy. Vedlejší účinky: Ani při dlouhodobějším užívání nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky.
Detail listu
Detail květu
Má doporučení a poznámky - čtěte
Používá se jak vnitřně, tak zevně.
Svým účinkem působí na sliznici trávicího ústrojí a
zabraňuje množení nežádoucích mikroorganizmů. Nepatrně zvyšuje
tvorbu žaludečních šťáv a usnadňuje vstřebávání živin ve střevě. Z
tohoto důvodu je výhodně použití kontryhele při zánětlivých
onemocněních trávicí trubice a při průjmech. Při onemocněních
ženských orgánů přidáváme k vnitřnímu užívání také sedací
koupele…AJ.
Trávicí potíže a kůže
malý obsah hořčin a tříslovin - zařazuje tuto bylinku do METABOLICKÝCH ČAJOVIN - zlepší trávicí potíže s blokací PATOGENNÍCH MIKROBŮ A PLÍSNÍ V ZAŽÍVÁNÍ.
- třísloviny - zvýší odolnost trávicí trubice (šetrněji než-li dub, medvědice,brusinka,hadí kořen .. apod.)
- kontryhel je možno srovnat v tomto ohledu s mladou natí řepíku
- pro ženy - mírný diuretický efekt, a také při anemii - z důvodu silné menstruace , protože kontryhel má protikrvácivý účinek. Dále pomáhá na úrovni úpravy hormonální činnosti a dále i ve struktuře tkání.
- laktace, zpevnění dělohy po porodu či císařském porodu - to obzvláště…a další účinky jako jsou : výtoky, nádory, jiné ženské defekty,i zklidnění potíží při přechodu, zkrátka jedna z úžasných bylin pro ženy
- často se pije i jako prevence výhřezu konečníku či dělohy (kombihnuje se to potom s kokoškou-která se aplikuje při slabosti či atrofii svalů.
- často je vhodné dávat slabším a neosvaleným dětem, a všem dětem, které sedí stále u počítače .
- zevně - na furunkly, nežidy, akné, uhry, boláky, vředy, ekzémy, plísně,…. všude působ kontryhel pro krásu
- kloktání a výplachy - pro zatažení dásně - při vyjmutí zubu, potlačuje parodentozu i záněty v krku,…. (na toto je i výborný dub - tinktura),…. a dále potom i na bércové vředy a na výplachy dutin nosu při rýmě.
Příprava
*čaje : 1-2 lžičky řezané nati či listu - 15minut = pije se 1-3x denně hrnek čaje
*čaj pro kloktání a omývání či obklady = zhotoviti 2-3x silnější
*čaj proti tloustnutí = po malých lžičkách před každým jídlem ! celkem za den asi půl litru si rozdělit dle množství jídel 5-6 dávek - a ty po malinkých lžičkách vždy před jídlem podávat - UVIDÍTE BÁJEČNÉ VÝSLEDKY, POKUD TOTO DODRŽÍTE