Život s úsměvem


Biologické hodiny

Biologické hodiny ukazují dobu, ve které je v činnosti nebo naopak „odpočívá“ ten, který orgán našeho těla. Je důležité znát tyto hodiny, abychom orgán, který má právě odpočívat zbytečně nezatěžovali.

Věřte, že tělo se Vám za tuto ohleduplnost bohatě odmění. Považuji za nezbytné dodat, že biologické hodiny uvedené v následujících případech platí pro lidi s „normálním“ denním režimem, tj. ty, kteří chodí spát před půlnocí a vstávají kolem 7 hod. ranní.

Pro ostatní je nutno udělat korekturu posunutím buď dopředu nebo dozadu. Myslí se samo sebou, že jen u lidí, kteří mají denní režim posunutý dlouhodobě, ne pro člověka, který jednou za čas přijde z flámu až nad ránem.

  

 01 – 03 hodina: Aktivují se játra, dochází k útlumu mozku. V tuto dobu se rovněž budí žlučníkáři, protože játra a žlučník jsou párové orgány.

 03 – 05 hodina: V činnosti jsou plíce, proto se v tuto dobu budí kuřáci, astmatici, nemocní na průdušky, s rýmou a se záněty cest dýchacích. V této době také člověk pociťuje největší strach a úzkost.

 05 – 07 hodina: V nejvyšší činnosti je tlusté střevo. Doporučuje se navyknout si v tuto dobu na vyprazdňování, vyhýbat se stresu, spěchu, je vhodné hodně pít.

 07 – 09 hodina: Dostává se do činnosti žaludek. Velmi důležité je v tuto dobu konzumovat vitamíny. Tělo potřebuje být v teple, proto není vhodná studená sprcha nebo koupel. 

 

V případě dotazů ohledně výživy nebo zdravotních potíží kontaktujte  monika.ecerova@hotmail.com

  

 09 – 11 hodina: V činnosti je slinivka a slezina, nedoporučuje se požívat alkohol! Vhodné je ovoce, med (jedině v této době je tělo schopno strávit sladkosti). Vyhýbat se přílišné fyzické činnosti, avšak můžeme podávat vysoké duševní výkony (kolem 11. hodiny nastává dopolední výkonnostní vrchol).

 11 – 13 hodina: Doba aktivní činnosti srdce. Není dobré je zatěžovat velkým množstvím potravy. Nastává mírný útlum, pozor na úrazy! Vhodná je procházka nebo krátký spánek.

 13 – 15 hodina: V nejvyšší činnosti je tenké střevo. V této době se snižuje citlivost zubů (vhodná doba k návštěvě zubaře). Začíná se zvyšovat fyzická aktivita.

 15 – 17 hodina: Nejvíce pracuje močový měchýř. Dobré je pít hodně tekutin, sportovat. Trávící systém je připraven přijmout vydatné jídlo, aktivita stoupá a dosahuje druhého výkonnostního stupně.

 17 – 19 hodina: V činnosti jsou ledviny. Velmi potřebné je vyhýbat se všemu, co jim škodí (tuky, cukry, soli, limonády, chemikálie, káva, alkohol, chlad, stres)

 19 – 21 hodina: Do činnosti se dostává obal srdce a krevní oběh. V této době člověk velmi dobře vnímá. Je to čas vhodný pro poslech hudby a divadelních her, ale také nejúčinnější pro působení antibiotik nebo pro aplikaci krému na bolestivá místa.

 21 – 23 hodina: Tělo se připravuje na spánek, proto bychom neměli činit nic pro jeho aktivaci - nekouříme a vynecháme jídlo!

 23 – 01 hodina: Začíná pracovat žlučník. Ti, kteří mají s tímto orgánem potíže, se obvykle v tuto dobu budí nebo nemohou spát.