Život s úsměvem


Jaký je rozdíl mezi 21 dny na šťávách a 21 dny pravého půstu? 

Rozdíl mezi půstem a dietou na šťávách

Co je půst

Půst znamená nejíst a pít pouze čistou či destilovanou vody, nic jiného. Při půstu dochází přibližně okolo 3. dne k zastavení činnosti zažívacího traktu a tělo se přepne do režimu získávání energie samo ze sebe.  Následkem toho dochází k silné detoxikaci.

Nikdy nekombinujte dny půstu s dny pití šťávy či jiných tekutin, můžete si i ublížit. Jakékoliv vypití šťávy či kávy opět nastartuje zažívací trakt. 

Pití pouze přírodních ovocných a zeleninových  šťáv

Mylně označováno někdy jako půst na šťávách. Pití přírodní vylisované ovocné či zeleninové šťávy dodává tělu živiny a zažívací trakt pracuje normálně. Proto o pití šťáv správně hovoříme pouze jako o dietě, protože díky nedodání vlákniny dochází k významnému odlehčení celého zažívacího ústrojí a nižšímu příjmu kalorických hodnot pro naše tělo. Čili dochází nejen k detoxikaci, ale i k silné obnově buněk. Ovocné a zeleninové šťávy jsou velmi užitečné pro organismus. Doporučuji je zařadit do Vašeho běžného jídelníčku každý den.

21 dní o vodě versus 21 dní na šťávách v praxi

  • při půstu  - shodíte a to co je vše přebytečné tělo zpracuje a odloučí ( zde je asi  největší zátěž třetí  a potom jedenáctý - patnáctý den )
  • při pití šťáv - nezaznamenáte téměř žádný úbytek energie či vitality. Je to obdobné, jako když jíte pouze živou stravu 

Spánek

  • u půstu  se zkrátí  na 4 až 5 hodin denně
  • při pití šťáv spím stejně – plus, mínus 7 hodin

Mentální aktivita

  • půst jde jednoznačně hlouběji jak do těla, tak i do psychiky
  • při půstu - pocítíte  silnou změnu myšlení. Budete extrémně citlivý a více vnímavější, půjdete  více sami do sebe

Pokud jde o jedince, kteří začínají - potom i u  pití šťáv může nastat podobné pozitivní cítění a vnímavost, která se velice zvýší. Jíte-li již lehkou stravu a převážně živou stravu , potom nebude  téměř žádná změna myšlení ani vnímání. Jednoduše pořád stav věčné lehkosti a pohody.

  • Půst – Je podstatně náročnější. Dochází k omezení fyzického výkonu, ale jeho výhodou je silnější pročištění jak fyzického těla, tak i psychiky.
  • Pití šťáv – Nedochází k ztrátě fyzického výkonu, avšak  detoxikační a psychická očista není tak silná. Je dobré tímto začít a postupně přecházet k půstům.

Tak kterou metodu zvolit?

Obě metody jsou úžasné a mají svá pro a proti. Pro rozhodnutí, jakou cestou jít, použijte svoji intuici a naslouchejte především svému tělu, jak reaguje na tyto očistné procesy v jejich průběhu. Pokud začínáte, či máte zdravotní problémy, doporučuji konkrétní kroky konzultovat s někým, kdo má již zkušenosti. Zvláště když začínáte a Váš předcházející životní styl nebyl zrovna „zdravý“, tak bude tělo procházet silnou detoxikací, a proto je třeba pečlivě sledovat, co Vám sděluje.

 

Přeji Vám, ať nastoupíte svoji očistu fyzického tělo i psychiky co nejdříve. Odměnou Vám bude skvěle fungující tělo a čistá mysl.