Život s úsměvem


Při nadýmání

Mnohem účinnější na nadýmaní jsou různé bylinkové směsi, kde se síla různých rostlin doplňuje a podporuje. Takovéto mixy proti nadýmání a větrům bychom si měli připravit do zásoby předem. Zde návod na dvě různé velmi účinné směsi ze sušených bylinek.

 

1. Promícháme 4 lžičky máty, 3 lžičky semínek kopru, 3 lžičky kmínu, 3 lžičky anýzu a 2 lžičky heřmánku (případně větší či menší množství při zachování poměru). Směs si uložíme do sterilně čisté, ale zároveň absolutně suché nádoby. Poté ji vytáhneme při problémech s nadýmáním a dvě lžičky zalijeme cca 150 ml vroucí vody (2/3 skleničky). Během dne vypijeme malými doušky a nebo po lžičkách 3 až 4 porce tohoto léčivého nálevu.

2. Promícháme 6 lžiček koriandru, 4 lžičky kmínu, 4 lžičky fenyklu (množství samozřejmě upravíme podle gusta a potřeb, zachováváme jen poměr 3:2:2). Když nás začne trápit nadýmání, zalijeme dvě lžičky směsi studenou vodou, necháme přejít varem a dáme vychladnout. Vychlazený vývar pijeme na dvakrát s dvouhodinovým odstupem (vždy půl sklenice).
A jedna obecná rada na konec, nadýmání je možno předcházet již při vaření. Může stačit, když do pokrmů přidáme ty správné bylinky a koření. Nejlepší je majoránka, kmín, tymián, šalvěj a kopr.